HISTORIE..CZ
90. léta

Na koho ta vláda padne

Minulé úterý, v den, kdy měla sněmovna jednat o nejdůležitějším kroku podzimní parlamentní sezony, tedy o rozpočtu, debatovali poslanci místo toho o novém složení kabinetu. Po patnácti měsících opoziční smlouvy, dělící „stabilně“ moc mezi ČSSD Miloše Zemana a ODS Václava Klause, se posledně jmenovaná partaj rozhodla hledat nové vládní možnosti.

Pimprlové divadlo

Už dva týdny se ve sněmovně nemluví téměř o ničem jiném než o nové podobě vlády. Šéf ODS Klaus totiž před čtrnácti dny prohlásil, že nastal čas ke změně, protože současná vláda nedokáže vyvést zemi z krize. Právě tento výrok ihned vyvolal záplavu dohadů a kalkulací o všech možných koalicích. Strana Václava Klause ale zatím položila na stůl pouze jednu variantu: takzvanou „duhovou“ koalici všech parlamentních stran s výjimkou komunistů. Čtyřkoalice lidovců, Unie svobody, ODA a DEU Klausův návrh minulý týden ostře odmítla. „Nebudeme se podílet na scénáři, který je něčím mezi pimprlovým divadlem a Národní frontou,“ prohlásil předseda Unie svobody Jan Ruml. Lídři čtyřkoalice uvádějí dva důvody nesouhlasu: za prvé jsou strany v uvažované „duze“ příliš rozdílné na možnost nějaké konstruktivní dohody a za druhé by osamělý pobyt v opozici nesmírně pomohl už tak hrozivě stoupající popularitě komunistů. Ačkoli to čtyřkoalice řekla nejtvrději, představa, že by mohl fungovat „duhový“ kabinet, se nezamlouvá ani některým členům ODS a sociálním demokratům. „Tato vláda by byla velice nestabilní a zřejmě by mohla existovat jenom chvíli,“ říká poslanec Jiří Payne z ODS. „Podle mě by to fungovalo velice obtížně a je to pouze mechanicky možná věc,“ říká ministr sociálních věcí Vladimír Špidla (ČSSD). Zemanova místopředsedu Zdeňka Škromacha přesto pobouřilo, že čtyřkoalice odmítla „duhu“ příliš rychle. „Chovají se trucovitě. My ale nehodláme čekat na jiné a chceme převzít iniciativu. Jedním z návrhů může být například změna opoziční smlouvy. " Variant je prý více; například se "může stát“, že by ČSSD jmenovala do vlády nestranické odborníky odsouhlasené dopředu vedením ODS. Zemanova partaj každopádně nehodlá svým smluvním partnerům eventuální rozvod nijak ulehčit: ve čtvrtek se na svém nočním zasedání sociální demokraté pochválili a odmítli jakékoli kroky vedoucí k vypovězení opoziční smlouvy. Co na to všechno ODS? Na páteční tiskové konferenci kategoricky odmítla jakékoli prohlubování uzavřené dohody a debaty o možné koalici mezi dvěma největšími stranami. Oficiálně se strana pořád zuby nehty drží svých duhových představ. „Teď hrajeme jen na velkou koalici a nic jiného nás nezajímá,“ pojmenoval situaci celkem výstižně minulý týden místopředseda Ivan Langer. Ale co když pravicový čtyřlístek neustoupí? „To je předčasné,“ říká Langrův stranický kolega Petr Nečas. „Pokud ale za každou cenu chcete další variantu, potom by se podle mě mělo jednat o středopravicové koalici. “

Tři měsíce prázdnin

Představitelé všech demokratických stran vysvětlují současná frenetická jednání o novém kabinetu v Čechách unisono „nutností zrychlit naši pomalou přípravu na vstup do Evropské unie“. Překvapuje to zejména u ODS, jejíž stínový ministr zahraničí ještě nedávno doporučoval České republice přibližovat se k EU desítky let jako Turecko. Nicméně je-li tato náhlá láska k Evropě opravdová, proč se tedy celkem nedávno nepostavili Klausovi poslanci proti třem měsícům prázdnin? I kdyby v té době nepřijímali žádné zákony, mohli alespoň v klidu jednat o novém složení vlády. „Podle mě je rozhodující, když zákony stihneme přijmout, a to bude důkaz, že jsme si prázdniny zasloužili,“ říká předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Co se stane, pokud to sněmovna nestihne, zatím nechce hodnotit. Proč se dříve nejednalo o složení vlády, zase vysvětluje Nečas: „Jsme velká strana a názor nějak zraje. To nejde udělat pouze lusknutím prstu. "Když jde ale všem demokratickým stranám o náš vstup do Evropy, proč se nedomluví a neprosazují společně potřebné zákony? "Jsme pro, aby se udělala nějaká dohoda, která by nás zavazovala k společné práci na evropských zákonech,“ říká Ivan Pilip (US). Tento návrh by se líbil i sociální demokracii a lidovcům. „Představoval bych si to tak, že by se vytvořil katalog norem, které od nás EU požaduje, a společně bychom na něm pracovali,“ říká šéf KDU-ČSL Jan Kasal. Delegáti ODS jsou však tváří v tvář tomuto proevropskému aktivismu rezervovaní. „Chceme do Unie, to ano, ale tady nejde pouze o ni,“ argumentuje už citovaný Nečas. „Musíme pracovat i na privatizaci a tak dál. Proto se musí změnit hlavně vláda. "Koncem minulého týdne pak došlo i na Nečasova slova a začalo opatrné sondování další varianty: tzv. koalice 102, spojující ODS a strany pravicového čtyřspolku. V pátek odpoledne se sešel předseda Unie svobody Jan Ruml s Václavem Klausem. Ačkoli nevystoupili s žádným řešením, prý si už dva roky tak dobře nerozuměli jako tentokrát. Na otázku, jestli jednali o středopravicové vládě, vzkázal Ruml občanům docela po klausovsku: "Myslím, že už naše setkání je určitým signálem, tak si ho přeberte, jak chcete. “