HISTORIE..CZ
90. léta

Porážka na pražském poli

Doplňovací volby do Senátu se prezentují především jako prohra ODS, nejcitelnější debakl ale potkal vládní ČSSD. Její výsledek 1,04 % předčil veškerá očekávání. Přestože je Praha považována za baštu pravice, sociální demokraté na tom za posledních pět let ještě nebyli tak špatně. Například v loňských komunálních volbách získali ve stejných pražských obvodech v průměru kolem sedmnácti procent. Sociální demokraty, stranu ještě nedávno hrdě odkazující na svoje stoupající preference, ale najednou jednoprocentní volební výsledek příliš netrápí. Předseda Miloš Zeman už totiž přišel s vysvětlením: strana za nic nemůže, všechno zavinil samotný kandidát Karel Srp a aféra kolem jeho pozitivního lustračního osvědčení.

Jeden za všechny, všichni za Srpa

Podle průzkumů veřejného mínění obliba vládní sociální demokracie poslední dobou klesá. Dokonce natolik, že to předsedu Miloše Zemana donutilo několikrát vyhlásit, že průzkumům prostě nevěří: jediný opravdu důvěryhodný průzkum jsou prý volby. Teď k nim však došlo a jednoprocentní výsledek ČSSD stojí hluboko pod varovnými čísly průzkumů (např. podle červencového průzkumu STEM má partaj stále ještě oblibu u osmnácti procent populace). I v tradičně pravicové Praze znamenají hlasy pro Srpa nejnižší skóre, které tady sociální demokraté kdy získali. Potvrdil se tím nedávný výsledek z Českých Budějovic, kde ČSSD ztratila při opakovaných komunálních volbách v červnu tři mandáty.S bojem o pražské senátní křeslo měla Zemanova partaj problémy od chvíle, kdy smrt Václava Bendy tuto otázku nastolila. Nikdo z oslovených se totiž do Senátu v barvách ČSSD nehrnul. „Dlouho jsme neúspěšně hledali nějakého kandidáta, nejdříve nám odřekl Dientsbier, potom Zdeněk Mahler,“ říká šéf pražské organizace Karel Šplíchal. „Ze strany do Senátu nikdo moc nechce, a do Prahy teprve ne, protože je spíše pravicová.“ Nedostatečného zájmu osobností si povšimla i místopředsedkyně strany Petra Buzková: „Pokud by ČSSD měla ze své prohry něco opravdu kriticky reflektovat, pak je to fakt, že za ni v Praze nebyla ochotna kandidovat žádná skutečně významná osobnost. Je to snad tím, že nám ti lidé nevěří?“ Ruka stratégů nakonec ukázala na Karla Srpa. Zjistit, kdo a proč ho navrhl, není možné. Karel Šplíchal se k tomu odmítá vyjádřit a stejně tak místopředseda pražské organizace ČSSD Otto Kechner. Petra Buzková říká, že ví, kdo s návrhem přišel, ale „nepovažuje to za podstatné“.Kolem Srpa ovšem vzápětí po souhlasu s kandidaturou vypukl skandál: vyšlo najevo, že byl za normalizace agentem StB. Sociální demokracie ho však odmítla stáhnout. Výsledek byl výmluvný - jedno procento. To je oproti senátním volbám před třemi lety (kde přitom za ČSSD kandidovala zcela neznámá Marie Petrová proti takovým esům jako Pavel Tigrid, Jiří Dienstbier a Václav Benda) pokles o devět procent. Předseda Zeman, který loni za šestnáctiprocentní volební výsledek nazval novojičínského senátního kandidáta „debilem“ a sháněl se po těch, kteří ho navrhli, je teď podstatně smířlivější. „Udělali jsme jednu chybu,“ řekl v rozhlasovém monologu na Frekvenci 1. „Ne tu, že náš kandidát měl pozitivní lustrační osvědčení, ale tu, že se k němu nepřiznal hned na začátku.“

Získat šmrnc

O tom, že chyba není jen v Srpových lžích a „pravicovosti“ metropole, zatím mluví pouze Šplíchal s Buzkovou. „To se netýká jen Prahy. Už i ten signál z Českých Budějovic ukazuje, že se situace kolem ČSSD zhoršuje. Bohužel jsme se v poslední době více soustředili na vlastní vnitrostranickou rivalitu. Moc jsme toho díky tomu promeškali,“ říká Šplíchal. „Tady nejde jen o klesající popularitu sociální demokracie. Je to vážnější - jde o ztrátu iniciativy,“ doplňuje ho místopředsedkyně Buzková. „Nikdo nás nebral vážně. Ani našeho kandidáta, ale ani ČSSD. Nejméně dva nebo tři týdny před volbami nikdo neuvažoval o tom, že by Srp nějak vážně zasáhl do střetu mezi Fischerem a Jiráskovou. A my jsme se ani nepokusili situaci zvrátit."Proč se teď mezi sociálními demokraty nediskutuje o odpovědnosti, proč se ihned neanalyzuje unikátní jev, že vládnoucí strana dostala téměř nulovou podporu? "Volbami se asi budeme ještě zabývat, ale teď to není na pořadu dne,“ odpovídá oblíbenou partajní frází tiskový mluvčí ČSSD Jiří Hron. „Já si nemyslím, že bychom měli vynášet nějaké soudy,“ doplňuje ho místopředseda pražské buňky Otto Kechner. „Pro nás je Praha těžký obvod a nemohli jsme si myslet, že vyhrajeme. Proto taky nečekáme žádné dopady jako v Klausově straně.“ Takže nakonec nejotevřenější zůstává už citovaný Karel Šplíchal: „K tomu, kdo by měl nést odpovědnost, bych se nerad vyjadřoval,“ říká. „Ale měli bychom jít do sebe. Chodím až čtyřikrát týdně do Lidového domu a vždycky je mi tam smutno, když se dívám kolem sebe. Tady bychom měli začít, tady by strana měla získat šmrnc.“