HISTORIE..CZ
90. léta

Nekonečný příběh rasismu

„O ničem takovém nevím,“ odmítá písecký starosta Tom Zajíček názor, že se jeho město stává jedním z tuzemských středisek rasových konfliktů. Pověst Písku jako ukázkového příkladu maloměstského dusna v etnických vztazích je přitom stará už málem tři roky: přesně od chvíle, kdy v září 1993 utopila skinheadská bojůvka sedmnáctiletého Tibora Danihela. Případ nebyl dodnes uzavřen. Od té doby se už přitom ale písecká policie, státní zastupitelství i soud musely zabývat několika dalšími vzájemnými potyčkami holých lebek a Romů. V poslední době pak úřady navíc zaměstnává smršť trestních oznámení, jež na sebe navzájem podávají téměř všichni, kteří se nějakým způsobem zúčastnili kauzy Danihel: od soudce Hávy přes anarchistického mluvčího Poláka a romského předáka Veselého až po představitele města.

Vražda, nebo vydírání

Historie smrti mladého Danihela je notoricky známá: skupina skinů zahnala do Otavy čtyři písecké Romy a nedovolila jim vylézt na břeh, dokud jeden z nich nezmizel pod hladinou. Z účasti na pogromu bylo obžalováno osmnáct holých lebek, svědkům se ale nepodařilo většinu skinů identifikovat, a tak v prosinci 1994 soudce Jaroslav Háva čtrnáct obviněných pro nedostatek důkazů osvobodil. Odvolací soud sice o pár měsíců později rozsudek zrušil a vrátil věc k došetření, na konci loňského roku však dali písečtí vyšetřovatelé Hávovu verdiktu de facto za pravdu a stíhání už jednou osvobozené čtrnáctky zastavili.Další proces se zbývající čtveřicí skinheadů, kteří jsou dnes obžalováni z vydírání a propagace fašismu, měl začít už před měsícem. Nestalo se tak a podle samotného soudce Hávy se to ani do října nedá předpokládat. Nejprve jeden z obviněných změnil advokáta a ten nestačil prostudovat spis, poté advokát Kolja Kubíček, který zastupuje Tiborovu matku, označil soudce Hávu za podjatého a o námitce bude rozhodovat Krajský soud v Českých Budějovicích.Advokát Kubíček se přitom nechce spokojit s obviněním z pouhého vydírání, ale už delší dobu se snaží prosadit, aby soud podezřelé z účasti na pogromu stíhal za vraždu. Jeho stanovisko před měsícem podpořila „analýza“ šéfa katedry trestního práva pražské právnické fakulty, profesora Novotného. Nepodepsaný dvoustránkový dokument (Novotný jeho autorství ale přiznává), nadepsaný „Poznámky k některým právním aspektům utonutí Tibora Danihela“, ve zkratce konstatuje, že vraždu lze spáchat nejen přímým konáním, ale i opomenutím, v tomto případě tím, že skini nesplnili svou zákonnou zvláštní povinnost pomoci topícímu se Danihelovi. Novotný navíc tvrdí, že skini nemuseli chtít Danihela přímo zabít. K spáchání vraždy podle něj stačí, že mohli vědět, že Danihel, kterého nechtěli pustit z vody, zemřít může a nijak jim to nevadilo. Novotného a Kubíčkovo stanovisko ovšem zatím velké šance v praxi nemá. Jako neprůchodnou označuje konstrukci o vraždě samotný žalobce Danihelova případu, písecký státní zástupce Petr Cigánek: „Posudek je psán od stolu, bez znalosti spisu. Důkazy, které jsme po třech letech intenzivní práce shromáždili, nás prostě k žádným takovým závěrům neopravňují.“

Sprosté lži

Až bude soudce Háva v říjnu znovu rozhodovat o Cigánkově obžalobě čtveřice skinů, mělo by už snad být jasno o případném trestním stíhání jeho vlastní osoby. Ve středu 7. srpna před polednem se totiž na Okresní státní zastupitelství v Písku dostavil mluvčí českých anarchistů Jakub Polák a podal na Hávu trestní oznámení. Podle Poláka měl soudce 29. července v písecké restauraci U tří lip zaútočit na několik přítomných Romů slovy: „Co tady dělají cikáni? Odkud berou peníze na hraní na automatech, když nepracujou?“ Opilecký výstup údajně pokračoval nadávkami typu „černá svině“ a skončil výhrůžkou, že soudce „nechá polovinu píseckých cikánů pozavírat“. Háva považuje Polákovo obvinění za pomluvu a už také na oplátku podal na anarchistického veterána trestní oznámení.„Je to sprostá lež,“ komentuje nařčení soudce Háva. „S cikány jsem se v restauraci nikdy nebavil.“ Do podniku U tří lip prý občas zajde, už si ale nevybavuje, jestli tam byl právě v inkriminované pondělí. „Je toho už na mě moc. Teď, když se to objevilo v novinách, trpí tím na maloměstě celá moje rodina,“ zdůvodňuje nechuť k dalšímu rozhovoru. Jakub Polák má podle vlastních slov na podporu svého obvinění v ruce výpověď šesti píseckých Romů. Z nich jsou prý tři ochotni Hávovy výroky dosvědčit, pokud se případ bude šetřit mimo město. (Tato podmínka je už splněna - případ převzaly českobudějovické úřady.) Identitu svých svědků Polák zatím prozradit nehodlá: „Podepsali mi plnou moc k zastupování, ale veřejně se zatím bojí vystoupit. Policie je propojená s radnicí, která by je mohla poškodit sociálně nebo v zaměstnání.“

Nová krev

Jakub Polák navštěvuje v poslední době Písek velmi často a jeho výroky nerozčilují jen soudce Hávu. Na jaře obvinil v letáku „Vrazi musejí být potrestáni“ místní úřady ze záměrně liknavého postupu při vyšetřování Danihelovy smrti, a dokonce naznačil, že důkladná policejní práce by musela vést k odhalení dalších pachatelů - „synů vážených měšťanů“. Jeho výroky se cítila poškozena především písecká radnice a rovněž na něj podala trestní oznámení, které ovšem policejní vyšetřovatel smetl ze stolu. Místostarosta Luboš Průša se ale nevzdává. Podal už i další žalobu: na demonstraci v půli července jej nařčením z rasismu kromě Poláka urazil i romský předák Ivan Veselý a jeho žena, advokátka Klára Samková-Veselá. Manželé Veselí kontrují podobnými zbraněmi a žádají, aby byl Průša postaven před soud za svůj článek v místním tisku, ve kterém podrobně rozebírá výši sociálních dávek pobíraných píseckými Romy. V těchto dvou případech vyšetřovatelé ještě nerozhodli.Písecké justiční manévry tímto výčtem ovšem nekončí. Na rozhodnutí státního zástupce, jestli jejich případ půjde k soudu, čeká i patnáct Romů, kteří letos v dubnu vpadli do místního rockového klubu. Útokem, který byl vyšetřovatelem ohodnocen jako výtržnictví, reagovali Romové na předchozí řádění holých lebek, které tehdy s fašistickými hesly na rtech vymlátily skla jednoho z domů obývaných romskou rodinou, a na ulici přepadli náhodně vybraného romského mladíka, jemuž způsobili zranění, vyžadující jedenáct dní pracovní neschopnosti. Osm z agresorů (jde zjevně o „novou krev“ - žádný z obžalovaných se v kauze Danihel neobjevil) se mělo před soudem ocitnout už toto pondělí. Proces byl ale prozatím odložen na neurčito - soudce Háva, který v něm měl rozhodovat, totiž koncem minulého týdne náhle onemocněl.