HISTORIE..CZ
90. léta

„Nebděli jsme - a teď to máme”

„Nebděli jsme - a teď to máme“

Diskusní večer KSČM v Kladně

V malém sále je nabito. Diskuse je v plném proudu. Ve chvíli, kdy vcházíme do dveří, nějaký muž silným hlasem volá: „Československo-německá smlouva je protičeskoslovenská. Musíme jim to překazit. K tomu máme při volbách znovu příležitost. Vyzvěte proto všechny známé a příbuzné, aby věděli, že nemají volit zrádce.“ Je to spisovatel Alexej Pludek.V sále panuje vzrušená atmosféra. Od jednoho stolku vstává starý muž: „Už v šedesátých letech nařídil Franz-Josef Strauss máničkám a zpěvákům v Německu, aby se k nám snažili to jejich pořvávání importovat. Tvrdil, že se pak za pár let položíme sami. To se taky stalo. Zmíní se Havel, že náš, český autor je třeba Jirásek? Nikdy jste to neslyšeli. To je záměrná likvidace české kultury. Havel podepsal smlouvu s Weizsäckerem, jehož strýček byl státním sekretářem Hitlera.“ Od tribuny se ozve hlas: „Ne strýček, otec.“ Přítomní se začínají dohadovat.Je středa 8.dubna, jsme v restauraci Jalta na Kladně. Právě probíhá diskusní večer na téma čs.-německá smlouva se spisovatelem Alexejem Pludkem. A.Pludek o sobě tvrdí, že není komunistou. Jeho účast je proto zvláštní. Pořadatelem je totiž okresní výbor KSČM a Marx-leninský klub KSČM.

Je to zrádce

Kolem stolků je asi stovka kladenských komunistů. V čele sedí vedle Alexeje Pludka několik mužů. Jeden z nich říká: „Je zajímavé, že prací na konečném znění textu smlouvy byl pověřen pan Schwarzenberg a přitom neumí česky.“ Je to jeden z hlavních diskutérů večera. Byl představen jako „expert na čs.-německé vztahy“, dr.Groušl. Na zmínku o kancléři sál reaguje smíchem a dr.Groušl pokračuje: „Z hlediska historické dimenze na to nemá právo. Chrání hlavně německé zájmy, ale ta jeho činnost je pro nás dost průhledná.""Já se stydím za ty, kteří zradili stranu jako Čalfa, Dienstbier nebo Dlouhý,“ říká jeden z kladenských členů strany. „Celá naše rodina se stydí, že má Havel za nejvyššího poradce Schwarzenberga. To je hanba a ostuda našeho národa.“ Jeho sousedka to nevydrží a zakřičí. „To je zrádce."U nejbližších stolků si začínají šuškat a ukazují směrem k nám. Jedna z žen vstane z místa a jde k nám. "Tady nemáte co dělat. Ukažte mi legitimaci.“ Brunátný muž, náš soused, se připojuje. „Vy že jste od novin? My ale víme odkud jste: z Langošova ministerstva.“ Alexej Pludek k nám obrací hlavu a měří si nás zlým pohledem. Všímáme si jeho silného tiku hlavy. Žena si směrem k našemu místu ulevuje: „Blbečkové si nás ještě k tomu nahrávají.“

Taky si natlučou hubu

Sál se dostává do varu. „Disidentům Němci vypláceli žold,“ překřikuje ostatní muž v brýlích. „Člověk nebyl spokojen s tím, co se ve straně dělo, ale to neznamená, že by se měl dát do žoldu někoho, kdo jde proti podstatě pracujících lidí. Lidé by si měli uvědomit, že se vyvalily kanály. Ty teď tečou a vládnou. Budou to dělat, dokud jim to lidi budou trpět.“ Z pléna se ozývají výkřiky. „Oni jim to žerou.“ Muž s asiatskými rysy vstává od stolku. Přerušuje diskusi a oznamuje. „Soudruzi a soudružky, my jsme si neobjednali žádné reportéry z Respektu. Jsou tady a nelegitimovali se. Záleží na vás, abyste se demokraticky rozhodli, jestli je tu necháme nebo nenecháme.“ Stovka hrdel jednohlasně odpovídá: „Nenecháme.“ Do napjatého ticha se ozve. „Soudruzi, proč bychom je tady nenechali? Nám přeci nevadí. Jednou si taky natlučou hubu, jako jsme si natloukli my.“ Vzadu v sále se zvedne předsedkyně okresního výboru Jana Klasová. „Chceme přeci být stranou otevřenou. Ať o nás napíšou, můžeme být přeci rádi.“ Strhne se potlesk. Muž s asiatskými rysy nás upozorňuje, abychom „nevyvíjeli činnost a chovali se slušně“.

Nebděli jsme - a teď to máme

Dr.Groušl pak pokračuje ve výkladu aktuální vnitropolitické situace v Německu: „V Německu je silný nástup krajní pravice, která je jakousi zálohou pravice, která je tam u moci. Co vlastně chtějí? Německo zachovat Němcům a získat východní území. Po dobrém nebo po zlém. V tom východním tažení jsou zajedno s revanšisty a neofašisty. Ti jsou ve spojení s bavorským vojenským průmyslem a s bavorským ministerským předsedou. S tím se zas kamarádí Pithart. Oni jistě penězi nešetří.“ Potlesk. A.Pludek pochvalně kývá hlavou. Další dotaz směřuje přímo na něj. „Havel prohlásil, že navážeme na dobré vztahy s Německem. Vždyť to uráží každého Čecha. Uvědomují si vůbec v pohraničí, co je čeká?“ A.Pludek odpovídá: „Havel navazuje hlavně na dobré vztahy své rodiny. Už za okupace měla dobré styky a má tam taky majetek. My ne. My jsme byli totálně nasazení na práci a ve vězení. On má svoje důvody, aby Němce miloval. Ty Weizsäckery a tyhle fašisty.“ Okamžitě se ozve několik diváků. „Měli bychom se na ten jeho Hrádeček podívat.“ Jeden se vyjádří za všechny: „Zapomněli jsme, co nám napsal Fučík: `Lidé bděte` - My jsme nebděli - a teď to máme.“

Jste zaprodaný plátek

„Sudetští Němci zvolili proti českým obyvatelům pohraničí taktiku psychologické války,“ říká expert na čs.-německé vztahy dr.Groušl. „Jezdí k nám a provokují u jednotlivých objektů a `svých` domovů. Dochází k otázkám národního ponížení.“ Jedna ze starších žen vyskakuje ze židle: „My máme chatu v pohraničí. Jednou k nám přišli dvě Němky, že se tam prý narodily a jestli se mohou podívat. To víte, že jsem je hnala. Jsou neuvěřitelně drzí.“ Obecenstvo bručí na znamení souhlasu.A.Pludek: „Celá vládnoucí mafie OF zneužila svého mocenského postavení a zakládá jakési euroregiony. Představte si, že se tam v mateřských školách vyučuje němčina, i když není žádným světovým jazykem. My ale máme možnost bránit čistotu českého národa. Nebojme se těch zrádců v Praze. Čím jsou výš, tím víc jsou placeni. Budeme muset zrušit zákony, jinak by nás opravdu zničili.“ Potlesk. „Co se týče toho pohraničí,“ pokračuje A.Pludek, „tam všechny noviny skoupili Němci. Nechali je zaprodat proti nám. Stejně jako je zaprodaný tady ten jejich plátek.“ Rozhlíží se po sále a ukazuje na nás. „Respekt je zaprodaný plátek, který nahrává německé agresi tím, že propaguje smlouvu. Všechno, co snižuje husitství, nebo co snižuje Beneše a náš obrozenecký a vlastenecký zápas, slouží Němcům.“

Honba na komunisty

Atmosféra schůze kulminuje. Lidé vstávají a vedou dlouhé monology. Starší žena, která nás nazvala „blbečky“, se vyznává ze svého obdivu ke spisovateli Pludkovi. „Vy píšete a horujete pro husity. Já jsem také takový husita. Vy jste hrdina. Stydím se za naše herce, takhle se nám odvděčili. Kde jsou doby Jiráska, kdy lidé pro povznesení národa hladověli.“ A.Pludek se skromně usmívá. O slovo se hlásí jakýsi pan Hrdlička: „Nejsem šovinista a nepohrdám žádným člověkem, ale v těch Němcích, v tom jejich nacionálním genu je něco velkopanského. Protože jsem havíř a jmenuju se Hrdlička jsem levičák. Kdybych se jmenoval Schwarzenberg, byl bych kníže a pravičák.“ Prudce ze sebe vyráží slova: „Teď vystupují lidé, kteří ani nedokázali na rozdíl od pana Pludka dostudovat. Podívejte se na toho na Hradě. Ten umí akorát nějaké hry, kde se pořád chodí na záchod.“ Smích a bouřlivý souhlas. Řečník chvílí čeká a pokračuje. „Nikdy nebudu souhlasit s tím, aby se náš národ zaprodal fašismu. Všichni dobře víme, že znovu přichází rok 1939. Za války zavírali komunisty. Na ty byla honba vždycky. Teď máme zase svatou inkvizici. Říkám tady mladejm, nestydím se za to, že jsem po sametovém puči v šedesáti vstoupil do KSČ.“ Muž sedící naproti nám výhružně dodává: „Teď by měli páni novináři dobře poslouchat.“

Destabilizovaná Evropa

Následují dlouhé ovace. Sál uklidňuje soudruh Groušl. „Říkám svobodně, že Spojené státy sahají po světovládě. To se jim ale nepodaří. Myslí si, jak jsou morální, ale dodnes nedokázali přinutit okupanta číslo jedna, Izrael, aby opustil okupovaná území. To je skandál. Takto si mezinárodní společenství nepředstavujeme. Na scénu brzy vstoupí Lidová Čína. Spojené státy mají scénář na sedm válek a to je odstrašující. Evropa je destabilizována.“ Do diskuse zasahuje muž od řečnického stolku, který dosud mlčel. Jeho příspěvek se týká ekonomické reformy. „Soudruzi a soudružky, výsledkem celé ekonomické reformy je, že se devalvovala koruna a národní důchod se přesunuje do zahraničí. Kupujeme draho a přitom se naše prostředky levnými nákupy turistů dostávají do zahraničí. Těch bylo loni asi kolem sedmdesáti miliónů.“ Sálem to zahučí a muž pokračuje. „To je výsledek naší tzv. cesty do Evropy. Na jedné straně rozvrat čs.ekonomiky a výprodej republiky, na druhé, soudruzi a soudružky, rozbité a znehodnocené fabriky.“

Hledá se levicový kandidát

Schůze končí. Diváci tleskají a jsou od řečnického stolku vyzváni k poslední otázce. Jeden z těch mála mladších se ptá, kdo bude levicový kandidát na úřad prezidenta: „Myslím si totiž, že by tam už neměl být tajtrlík, ale správný a bezúhonný vlastenec.“ Řečníci se chvíli radí a oznamují, že levice zatím žádného kandidáta nemá. Diskuse je ukončena. Jedna z žen se vrhá k A.Pludkovi, křičí na celé kolo: „Já mu jdu podat ruku, aby pánové s malým blbým mozečkem měli co psát.“ Muž s asiatskými rysy nám domlouvá: "Hlavně pište pravdu."Při našem odchodu ze sálu na nás účastníci mítinku pokřikují nadávky, dokud se neztratíme mezi obludnými paneláky bytové výstavby padesátých let.

Zeptali jsme se předsedy KSČM Jiřího Svobody co říká názorům prezentovaným v průběhu mítinku pořádaného jeho stranou: „Jestli byl hanoben prezident, tak to dobře není. Němci jsou ale skutečně expanzivní národ, mají to v krvi. Jsem proti tomu, aby 85% zahraniční účasti u nás získali právě oni. Pokud to dopustíme, bude to fatální průnik do naší ekonomiky. Vrátíme se tak do minulého století, kdy vedení podniků bylo jen německé. Všichni se pak budeme muset učit německy. To všechno se ale děje s vládní podporou. Proč myslíte, že např. Renault prohrál s Volkswagenem? Protože Volkswagenu poskytli víc informací. Co se týče pana Pludka. Neznám ho a nikdy jsem jeho knihy nečetl. Je mu vyčítán antisemitismus, ale někteří naši členové ho hájí. Nicméně k čs.- německé smlouvě již jednou vystoupil na podobném mítinku, který KSČM spolupořádala. Byl také kritizován za extrémní názory. To víte, lidé tak reagují v situaci extrémního antikomunismu, který prezentuje např. lustrační zákon.“