HISTORIE..CZ
2. světová válka

Trestní stíhání přerušeno

Trestní stíhání přerušeno

Politická rehabilitace čs.letců z R.A.F.

V pátek 13.září byli za přítomnosti ministra L.Dobrovského rehabilitováni českoslovenští letci, kteří za druhé světové války bojovali v britské R.A.F. Po roce 1948 byli vyhozeni z armády a ti, kteří nestačili uprchnout na Západ, zatčeni a pronásledováni.

Požádejte o milost

Slavnostní akt však může stěží zakrýt jistý pocit hořkosti z ponížení, kterých se vůči nim tato země dopouštěla a dosud dopouští. Většina letců z R.A.F. byla za své útěky za hranice (anebo za pokusy o útěk) odsouzena (někdy v nepřítomnosti). Byli sice rehabilitováni, nicméně více než polovině z nich zůstaly na krku tzv. zbytkové tresty za „kriminální delikty“ - např. krádeže letadel (která byla ze Západu ihned vrácena) nebo za to, že použili při útěku zbraně.V dubnu 1949 se pokusilo z Chocně odletět ve dvou sportovních letadlech pět absolventů Letecké vojenské akademie, kteří chtěli následovat na Západ své velitele z R.A.F. Nevyšlo to, jeden z nich byl i se svou snoubenkou při pokusu o útěk za hranice zastřelen, další dostal doživotí a ostatní třicet let vězení. Po třinácti letech v jáchymovských táborech byli propuštěni, dva zanedlouho zemřeli na následky pobytu v lágru. M.Nový a Z.Mikš byli rehabilitováni Krajským soudem v Hradci Králové, který je opět odsoudil - za loupež letadla (která do rehabilitací nespadá) - k deseti letům. Podle soudu si tedy odseděli deset let „spravedlivě“. Nejvyšší soud jejich následnému odvolání nevyhověl. Dnes případ posuzuje Generální prokuratura ČSFR.Ti západní letci, kteří nebyli souzeni, mají stále na krku trestní stíhání, které bylo ihned po jejich útěku přerušeno, a proto nemůže být ani promlčeno. Sotva by se sice dnes našel vojenský prokurátor, který by se odvážil letce stíhat, formálně je to však možné. (Je možné dokonce i to, že letci - emigranti, kteří byli souzeni v nepřítomnosti a zůstal jim po rehabilitaci zbytkový trest, by si ho měli jít odpykat do vězení.)Prezident V.Havel rehabilitoval západní odboj jako celek hned v roce 1990. Generální prokuratura však trvá na tom, že letci, kteří se cítí být zbytkovými tresty nebo přerušeným trestním stíháním poškozeni, mají žádat revizi soudního procesu nebo milost. Jeden z žáků RAF na letecké akademii, plukovník B.Čepelík, říká: „Je to nehoráznost. Každý druhý z letců v britských službách padl, zbytek komunisté v 48 vyhodili z armády a dnes mají žádat o milost."Podobně se vyjádřil i absolvent Letecké vojenské akademie z roku 1948 V.Chadim: "Stále ještě existující trestní stíhání a zbytkové tresty bývalých příslušníků R.A.F. by mělo přesvědčit váhající poslance, že není možné strkat hlavu do písku a čekat, až problém s nastolením spravedlnosti zmizí tak, že vymřou lidé, které nevděčný národ vyhnal nebo uvěznil. Nestačí z nich udělat plukovníky a pár generálů. Tím je postaví na roveň lumpům, kteří je před lety vyhazovali z armády a kteří se teď chechtají, protože už dávno v klidu pobírají své generálské důchody.“

Zákon ušitý na míru

Je zapotřebí rozetnout gordický uzel a konečně rozhodnout, kdo jednal v minulosti čestně a kdo ne. Všichni letci jsou přesvědčeni, že pokus odejít za hranice byl jejich povinností, protože složili vojenskou přísahu v demokratickém režimu. Naše současné soudy je na základě rehabilitačního zákona, schváleného polistopadovým parlamentem, překvalifikovaly z politických vězňů na obyčejné zločince. Zákon tedy nemůže být dobrý. Když se tvořil, letci z R.A.F., kteří zde po únoru zůstali, a absolventi Letecké vojenské akademie nabízeli svou pomoc. Byli odmítnuti. B.Čepelík říká: „Zákon připravovali také lidé, kteří se podepsali na naší likvidaci a z armády byli vyhozeni až po Pražském jaru. My tvrdíme, že si tehdy prostě vybrali špatného koně. Dnes si ušili zákon na míru. Padesátá léta opomenuli, protože každý z nich byl do nich nějak namočen. Setkáváme se s nimi všude. Například při zakládání letecké sekce Vojenské obrody jsme zjistili, že do výboru je navrhován člověk, který nás po únoru 48 udával."Zvýhodnění osmašedesátníků potvrzuje i způsob, jakým jsou vyhození vojáci odškodňováni. Šarže a finanční odstupné dostávají podle odsloužených let. Kdo v armádě absolvoval padesátá a šedesátá léta, dostává víc než ten, kdo byl vyhozen už v padesátém roce. Vojáci, kteří museli armádu opustit ihned po únoru 1948 (a to je případ letců z R.A.F. a jejich žáků), nedostanou nic, protože odstupné po odchodu z armády si odhlasovali až komunisté.Poslancům Federálního shromáždění se stále nechce do uzákonění legality Třetího odboje, který se týká práv občanů, jež komunismus postihl nejvíce. Do této skupiny patří i západní letci. Plukovník Šnajder po slavnostním aktu politických rehabilitací řekl: "Dnešek bude pro všechny památný. Zůstanou však i kaňky. Jeden z našich kolegů, žijící v USA, by se chtěl vrátit do Československa. Po jeho útěku v roce 1949 mu sebrali byt a on tady nemá kde bydlet. Obrátil se o pomoc na ministerstvo obrany, kde mu doporučili, aby si vzal advokáta. Tak to je.“