HISTORIE..CZ
Normalizace

Spravedlnost počká

Fakt, že se příslušníci bývalé Státní bezpečnosti dopouštěli během výkonu svého povolání řady trestných činů, není žádnou novinkou. Šlo především o překračování pravomocí při výsleších, protiprávní zadržování a někdy dokonce bití zadržených.

Fakt, že se příslušníci bývalé Státní bezpečnosti dopouštěli během výkonu svého povolání řady trestných činů, není žádnou novinkou. Šlo především o překračování pravomocí při výsleších, protiprávní zadržování a někdy dokonce bití zadržených. Stížnosti, které z tohoto důvodu podávali poškození (ještě před listopadem), však nikdo nikdy nevyřídil. Po pádu komunistického režimu bylo možné očekávat, že se přístup odpovědné instituce změní. Opak je však pravdou.

Inspekce versus inspekce

Od ledna 1990 začaly přicházet na FMV nové stížnosti. Pochopitelné je, že část z nich byla podána na pracovníky inspekce, kteří dřívější podněty „vyšetřovali“. Vzhledem k tomu, že v té době na inspekci pracovali (a dodnes většina pracuje) titíž lidé jako před listopadem, bylo naivní očekávat nějaké výsledky.

Na jaře loňského roku převzala případy týkající se trestné činnosti estébáků nově vytvořená inspekce Úřadu na ochranu ústavy a demokracie. Kromě jiného vyšetřovala více než dvě stě stížností a dvacet tři podnětů k trestnému stíhání od poškozených občanů. Za všechny můžeme uvést Petra Placáka, kterého odvezli estébáci v noci 50 km za Prahu, zmlátili ho a nechali kdesi v křivoklátských lesích. Nebo jeho bratra Jana, kterému při výslechu pro „pobavení“ stříleli za hlavou slepými náboji. Inspekce dostala k závěrečnému zpracování také řadu případů neoprávněné skartace dokumentů FMV. Přestože mělo dojít ke stíhání minimálně několika desítek příslušníků StB. Přesto inspektoři dodnes nepředali prokuratuře ani jeden vyřízený spis. Z toho důvodu nebylo zahájeno ani jedno trestní stíhání.

Byl by schopen dokladovat i zdůvodnit

Ředitel FIS (dříve Úřad na ochranu ústavy) Jiří Novotný se vyjádřil k tomuto faktu následovně: „S šéfem inspekce plk.Opravilem vám mluvit nedovolím. Moji podřízení mají zakázáno podávat jakékoliv informace. Byl by vám však schopen dokladovat, že na případech pracovali, ale i zdůvodnit, proč je zatím nepředali prokuratuře.“ Dejme tomu. Proč však ani ti, kteří podali stížnosti už před rokem, nedostali dodnes žádnou odpověď? Existuje přece třicetidenní lhůta, ve které inspekce odpovědět musí. Tito lidé nebyli dokonce pozváni ani ke svědecké výpovědi.

V únoru letošního roku rozhodl ministr Ján Langoš, že inspekce FIS na případech dále pracovat nebude. Materiály převzala inspekce FMV, která je nyní kompletuje a inventarizuje. Ministr Langoš zároveň zřídil nové oddělení, které bude podřízeno Úřadu pro koordinaci a řízení FMV a které se bude zabývat vyšetřováním a dokumentováním činnosti StB. JUDr.Ivanov, ředitel inspekce FMV, k tomu říká: „Materiály přebírám já a vedoucí nového oddělení JUDr.Šetina. Některé spisy bude vyřizovat moje inspekce. Nejprve se budeme muset všem postiženým omluvit. To, že jim dodnes nikdo z FIS nenapsal, je velice trapné.“

Oddělení, které se má zabývat vyšetřováním a dokumentováním činnosti StB, má však nedostatek lidí. Přesněji řečeno - pracuje v něm dnes pouze jeho šéf JUDr.Šetina. Ten situaci vysvětluje: „Ještě nedávno nebylo jasné, jestli bude tým pracovat pod inspekcí FMV, nebo zda bude řízen přímo ministrem. Teprve v tomto týdnu byla vytvořena tabulková místa pro samostatné oddělení. To, jak se zacházelo se spisy, které přebíráme, je pro mne nepochopitelné. Řada stížností se nedá pro nedostatek důkazů v současnosti vyřídit. Bylo však nutné vyrozumět ty, kteří stížnosti podali. Sdělit jim, že jejich záležitosti nejsou odloženy někam do trezoru. A zároveň jim vysvětlit, že vyšetřování bude pokračovat, pokud se objeví nové skutečnosti.“ Zdá se však, že po nových skutečnostech nikdo nepátral. Těžko říci, jestli úmyslně, z neschopnosti, nebo proto, že další fakta dnes prostě nelze zjistit.

Lehkost, se kterou unikají provinilí příslušníci bývalé StB postihům, je obdivuhodná. Lze jen doufat, že nejde o činnost organizovanou. Snad je to tím, že mají prostě všude ještě dostatečné „známosti“.